DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)
TEDAVİ ÖZETİ
Seans Sayısı Seans Sayısı 1 - 3 Seans
Seans Sayısı Operasyon Süresi 20 dk
Seans Sayısı Kalıcılık Devamlılık Gerektirir
Seans Sayısı Hastanede Yatış Yok
Seans Sayısı Hassasiyet Süresi Yok
Seans Sayısı İşe Dönüş Süreci Hemen
Seans Sayısı Anestezi Lokal Anestezi
Seans Sayısı Mevsim Her Mevsim

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Dişlerde görülen renk uyuşmazlığı estetik açısından oldukça sıkıntılıdır. Kahve, çay, sigara asitli yiyecek ve içeceklerle diş rengini direk etkileyerek sarartır. Diş beyazlatma; oluşan bu sararmaların kimyasal yöntemlerle giderilmesi işlemidir. Diş beyazlatma işlemi dolgu vb. işlemlerden sonra yapılır. 

Diş beyazlatma çeşitleri

Üç farklı diş beyazlatma çeşidi vardır. 
  •  Ev tipi beyazlatma,
  • Ofis tipi beyazlatma
  •  Kombine beyazlatma şeklindedir. 
Ofis tipi beyazlatma, hastane ortamında uygulanır. Evde diş beyazlatma ise, uzman doktor tarafından hazırlanan aparey ile evde uygulanmasıyla yapılan işlemdir. Bu uygulamayı hasta kendisi gerçekleştirir. Bazı özel durumlarda, beyazlatma işlemi, ofis tipi beyazlatma tedavisinden sonra hastaya özel hazırlanmış ev tipi beyazlatma da kombine olarak uygulanabilir. Bu uygulamalar sonrası ilk bir hafta dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Renk verebilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Her yemekten sonra ağız bol su ile çalkalanmalı ve fırçalanmalıdır. 

Diş beyazlatma işleminin yan etkileri var mı? 

Diş beyazlatmada kullanılan jeller dişlerde belli oranda hassasiyete sebep olabilir. Sıcak - soğuk içeceklere karşı olan hassasiyet kişiyi rahatsız edebilir. Bu, durumlar normal ve geçici bir etkidir. Hassasiyet durumunda, diş hekiminizin uyguladığı florür ya da potasyum nitrat bulunduran diş macunları hassasiyeti azaltır.

Diş beyazlatma ne kadar kalıcıdır? 

Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte, dişlerdeki beyazlık 3 ay ile 3 - 4 yıl arasında değişmektedir. Çay, kahve ve sigara kullanımı fazla olan kişilerde beyazlığın ömrü daha kısa olur. Dişlerin eski renklerine dönmeden yapılan kontrollerde gerektiği takdirde beyazlatma işleminin tekrarlanması, beyazlığın daha uzun süre kalmasında etkilidir. 

Diş beyazlatma dişlere zarar verir mi? 

Diş beyazlatma nedeniyle dişlerse yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma bile yoktur. Dişlerin beyazlatılması için farklı konsantrasyonda ilaçlar da kullanılabilir ancak bunların da nasıl ve ne kadar kullanılacağına mutlaka diş hekimi karar vermelidir.

Diş beyazlatma işlemi ne kadar sürer?

Ofis tipi beyazlatma: Klinikte uzman kontrolünde yapılan beyazlatma işlemidir. Ortalama 45 dakika ila 1 saatte tamamlanır.

Ev tipi Beyazlatma: Uzman tarafından alınan kişinin ağız ölçüsüne uygun plak hazırlandıktan sonra hasta evde verilen jeli plağa sürerek 3 -4 saat bekletmesi gerekir. 


Diş beyazlatma fiyatları nedir?

Diş muayenesi kliniğimizde ücretsiz yapılmaktadır. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçerek kliniğimize gelebilirsiniz.