خدمات

تمیز کردن دندان

تمیز کردن دندان

پریودنتولوژی

پریودنتیکس شاخه ای از دندانپزشکی است که با ساختارهای پشتی واقع در اطراف دندان که به طور مشترک به عنوان پریودنتیم شناخته می شود ، سروکار دارد. اصطلاح پریودنتیکس از کلمات یونانی "peri" به معنی اطراف و "odones" به معنی دندان مشتق شده است.


این ساختارهای پریودنتال شامل موارد زیر است:


لثه یا لثه ها

استخوان آلوئولار یا فک

سیمانی که دندان را به استخوان فک وصل می کند و آن را به رباط پریودنتال متصل می کند

رباط پریودنتال که دندان را در استخوان فک در جای خود نگه می دارد

پریودنتیست متخصصی است که به بیماری ها و معالجه هر یک از این ساختارهای پشتیبانی می پردازد. برخی از شرایط و موقعیت هایی که توسط چنین متخصصی صورت می گیرد عبارتند از:


لثه و پریودنتیت

لثه التهاب و عفونت لثه است. پریودنتیت نوعی عفونت شدید است که نه تنها لثه ها بلکه ساختارهای پریودنتال اطراف پایه دندان ها را درگیر می کند. در موارد شدید ، پریودنتیت ممکن است منجر به درد شدید دندان و حتی از بین رفتن دندان شود.


درمان لثه و پریودنتیت

لثه و بیماری پریودنتال معمولاً در نتیجه پوسیدگی دندان یا پوسیدگی دندان ایجاد می شود. از آنجا که اسیدهای باکتریایی حفره ها یا سوراخ هایی در مینای دندان سخت دندان ایجاد می کنند ، پالپ دندانی شروع به آلوده شدن می کند. پالپ دندان حاوی اعصاب و رگ های خونی است و باکتری های عفونی می توانند از طریق این عروق وارد ریشه دندان شوند. این می تواند به عفونت شدید منجر به آبسه های دندانی و درد شود. یک جراح پریودنتیکس ممکن است نیاز به تجویز آنتی بیوتیک برای چنین عفونت هایی با استفاده از آنتی بیوتیک ها یا انجام اقدامات جراحی مانند تخلیه آبسه دندان داشته باشد.


درمان شرایط مرتبط با استفاده از کاشت دندان.

حفظ سلامت ، عملکرد و ظاهر زیبایی ساختارهای پشتیبان. برای مثال ممکن است یک متخصص پریودنتیست جایگزین دندان از دست رفته یا آسیب دیده شود.

درمان پریودنتال و اندودنتیک شامل اصطلاحات پریودنتیکس و اندودنتیکس است.


whatsup instagram facebook youtube linkedin pinterest twitter